Urmare a deciziei Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) unde se stipulează că țările membre ale Consiliului Europei trebuie să protejeze prin lege familiile formate din persoane de același sex, Mitropolia Moldovei vine cu o reacție prin care menționează că „cea mai timidă tentativă de a înregistra legal un cuplu gay în Țara noastră, va fi urmată de o reacție pe măsură”.
Deși în comunicatul emis de Mitropolie se spune că Biserica Ortodoxă din Moldova nu se opune aspirațiilor europene ale R. Moldova, în același context se punctează că aceasta își dorește ca integrarea să aibă loc „cu respectarea adevăratelor valori creștine și istorice ale Europei”.
Totodată, biserica vine cu un apel către reprezentanții puterii, îndemnându-i să respecte „valorile tradiționale”.
„Stimați reprezentanți ai puterii, nu sunteți veșnici pe tronul cârmuirii și de domniile voastre depinde cum veți rămâne înscriși în istorie: ca niște oameni cu demnitate, care respectă istoria, tradiția, cultura și credința poporului care v-a oferit încrederea sau ca niște trădători care promovează ”valori” străine acestui neam, de dragul unor trecătoare beneficii și recunoștințe”, spune Mitropolia în adresarea sa.
Amintim că, la 17 ianuarie curent, judecătorii CEDO au decis, printr-o hotărâre istorică că țările care fac parte din Consiliului Europei trebuie să recunoască și să protejeze prin lege familiile formate din persoane de același sex.
Astfel, statele semnatare ale Convenției Europene, inclusiv R. Moldova, au obligația să asigure, fără discriminare, recunoașterea legală a cuplurilor LGBTI, indiferent de opinia unui segment din societate.
Postări relevante
- 5 motive să participi la Moldova Pride 2026
- GHID ÎN 3 PAȘI// Cum ne protejăm emoțional într-o lume construită pe frică și anxietate
- Buget este! Pentru demolare și discriminare
- Singurătatea ne face mai vulnerabili la manipulare: De ce conexiunile umane reale sunt esențiale în lupta cu propaganda
- GHID ÎN 5 PAȘI// Cum învățăm se nu ne lăsăm manipulați în online